Тернопільський обласний театр ляльок (з 1997 театр актора і ляльки) був створений на підставі рішення Тернопільської обласної ради народних депутатів 1 квітня 1980 року. Засновником театру і його першим директором став заслужений працівник культури України Юліан Кройтор, головним режисером – народний артист України Євген Ткаченко, головним художником була призначена випускниця Ленінградського інституту театру, музики та кіно Лариса Воробйова. Трупу театру склали випускники Харківського інституту мистецтв, Дніпропетровського та Горьківського театральних училищ.
1 листопада 1980 року в палаці культури «Березіль» виставою «Сембо» за п’єсою Ю. Єлисєєва відкрився перший театральний сезон театру. А майже через п’ять років, у лютому 1986 року, театр отримав стаціонарне приміщення, де були створені всі необхідні умови і для глядачів, і для робітників театру: спеціально оснащена сцена, затишна зала на 250 місць, акторські кімнати, підсобні приміщення, велике фойє, репетиційна зала і таке інше.
Серед найяскравіших робіт театру минулих літ вистави «Русалонька» Н. Гернет, «Куди ти, лоша?» Р. Москової, «Північна казка» І. Заграєвської, «Зустріч у Трулялінських» Ю. Тувіма, «Котигорошко» Г. Усача, «Голубе щеня» Д. Урбана, «Принцеса та сажотрус» Л. Жуховицького. Невдовзі після відкриття стаціонару відбулася прем’єра першої вистави для дорослих – «Любов… любов…» В. Маслова за твором Джованні Боккаччо «Декамерон». І в подальшому репертуар театру поповнювався виставами для дорослих: «Собаче серце» за М. Булгаковим, «Рябий пес, що біжить краєм моря» Ч. Айтматова, «Панночка» Н. Садур.
1995 року головним режисером театру став досвідчений режисер-лялькар, заслужений артист України Володимир Лісовий, а директором і художнім керівником у 1997 році був призначений заслужений діяч мистецтв України Іван Шелеп. Нове керівництво продовжило кращі традиції колективу – перш за все розширило, поповнило і зміцнило трупу театру (яка зараз складається із двадцяти двох акторів), укомплектувало цехи досвідченими працівниками і, головне, продовжило будувати новий цікавий репертуар.
Сьогодні в афіші театру біля сорока вистав для глядачів різних вікових категорій: «Чарівна лампа Аладіна» Н. Гернет, «Шукай вітру в полі» В. Лівшиця, «Чарівний перстень, або казка за три п’ятаки» В. Лісового, «Кіт у чоботях» Д. Самойлова, «Таємничий гіпопотам» В. Лівшиця і І. Качанової, «Білосніжка» і «Малята-кармалята» Г. Усача, «Айболить проти Бармалея» Р. Бикова і В. Коростильова, «Козацькі вітрила» Б. Мельничука, «Бременські музиканти» В. Ліванова, «Кривенька качечка» за Б. Лепким «Ляльки-шоу» (гала-концерт для дорослих), «Дуже проста історія» М. Ладо та інші.
Однією з таємниць успіхів тернопільських лялькарів є стабільність творчого складу і керівництва театру, за роки існування якого працює лише другий директор, другий головний режисер і другий головний художник.
На тернопільській сцені ставили вистави режисери Євген та Елеонора Ткаченки, Я. Покривка (Польща), М. Кравцова (Росія), А. Москаленко (Дніпропетровськ), Д. Смагін (Харків), С. Єфремов (Київ), О. Боков, С. Калина, В. Лісовий; художники П. Миронов, Л. Воробйова, В. Якубовський, О. Федун.
За роки існування Тернопільського театру актора і ляльки на його сцені було поставлено більше ста прем’єрних вистав для юних та дорослих глядачів. Багато років працювали і працюють ведучі актори театру: Євгенія Касьян, Володимир Криса, Тарас Іванків, Петро Мрига, Олена Дмитрієва, Олег Боков, Ірина Баранова, Віра Лісова, Юрій Коцюк, Богдан Брантюк, Ольга Водюк, Іван Курілов, Микола Капшій, Дмитро Татарінов, Тетяна Кошильовська, Ольга Томбоштейн, Н. Буняк, Л. Сорока та інші. Практично з дня існування театру плідно працює у ньому художник по світлу і звукорежисер Володимир Баранов.
Тернопільський театр актора і ляльки неодноразовий учасник і дипломант багатьох фестивалів театрів ляльок у Луцьку, Ужгороді, Львові, Вінниці, Чернігові, Запоріжжі, Фрунзе (Киргизія), Каунасі (Литва), Рудольфштадті (Німеччина), Жешуві (Польща), Крагуєваці (Сербія), Подгоріці (Чорногорія).
19 травня 2006 року наказом Міністерства культури і туризму України Тернопільському обласному театру актора і ляльки був наданий статус академічного.