Цього року весь світ відмічає 400 років з дня смерті Вільяма Шекспіра. Погодьтеся, дата солідна. І для працівників тернопільського академічного обласного театру актора і ляльки ця дата теж не пройшла непоміченою, адже 21 травня 2016 року на сцені театру відбулася прем’єра вистави «Ромео і Джульєтта» у виконанні вихованців дитячої театральної студії «Третій Дзвінок». Відомо, що у Тернополі успішно працює велика кількість дитячих театральних студій, тож що робить особливою для театру актора і ляльки саме цю прем’єру?
Справа у тому, що до створення цієї вистави долучилася досить потужна команда працівників театру, з якими студія «Третій Дзвінок» співпрацює вже не перший рік. Перш за все, керівниками студії є актори театру Дмитро Татарінов та Тетяна Кошильовська. Ще одна актриса, Катерина Шпільман, викладає у цій студії основи сценічної мови. Крім того, вистава не відбулася б без допомоги таких людей, як художник по світлу Володимир Баранов, звукооператор Олексій Баранов, та команди художників театру – Михайла та Олени Копчак, Володимира Якубовського, Любові Золотої та Марини Коваль.
Окрему подяку студія висловлює пані Марії Шуфляк, яка власноруч шиє костюми до усіх вистав студії, незважаючи на свій вельми поважний вік – на даний момент пані Марії 88 років.
«Я дуже довго вагався, - говорить керівник студії Дмитро Татарінов, - чи варто братися за такий матеріал, коли вік учасників студії від 10 до 15 років. Звісно, з одного боку це вельми хороша практика для учнів студії, та з іншого – діти такого віку просто не мають необхідного емоційного досвіду для виконання такого складного твору. Крім того, серед 17 учнів лише 1 хлопець, а жіночих персонажів у цій постановці лише 3, тож більшості дівчат довелося грати представників протилежної статі, а це, погодьтеся додатково ускладнює процес. Зате у нас був туз у рукаві: як сказав головний режисер театру актора і ляльки Володимир Лісовий, рідко коли можна побачити, як роль Джульєтти виконує дівчина віку Джульєтти. А у нас було саме так! Виконавиці цієї ролі Дарії Тараненко наразі саме 14. І, як на мене, вона зі своєю роллю впоралась. Крім неї, хотілося б відзначити роботи таких дітей, як Аліна Нечипорук (Ромео), Анастасія Козій (Меркуціо), Адріана Гуменюк (синьор Капулетті), Єва Ільчук (Бальтазар), Емілія Власюк (Мамка-годувальниця), Олександра Щур (Паріс). Вони молодці, і зробили все, що могли.»
Дехто може сказати, що даний матеріал надто важкий для підліткової психіки, адже, як не крути, безсмертний твір Шекспіра вщерть наповнений пристрастями, конфліктами, убивствами і самогубствами. Мовляв, чого він вчить дітей?! Проте не варто забувати, що усім цим просякнуте і все наше життя. Щоб побачити кров і смерть достатньо просто увімкнути новини. А у п’єсі великого драматурга крім страждань і болю закладене ще і справжнє Кохання, і відданість, і готовність до самопожертви, і безліч яскравих вказівників: до чого можна дійти, якщо не досягти згоди – між двома людьми, між родинами, між народами, врешті решт. Ось на що варто звертати увагу, ось чого мали б навчитися діти, зігравши чи переглянувши цю виставу.
А крім того, в час тотальної комп’ютеризації, коли все рідше можна побачити дитину з книгою, той факт, що кілька десятків підлітків відкриють для себе Шекспіра, це, погодьтеся, вже саме по собі непогано.
Театральна студія «Третій Дзвінок» висловлює щиру подяку за співпрацю художньому керівнику Тернопільського академічного обласного театру актора і ляльки Шелепу І. В.